Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

Rožu iela 2, Dobele,

Dobeles nov., LV 3701

liepaszs@inbox.lv

Pasūtījumiem: stadiliepas@inbox.lv

Dobeles stādu laukums: 27738505

24608507

Birojs: +371 29507747

Mārtiņrozes

Krizantēmas jeb tautā dēvētās mārtiņrozes ir rudens sezonas krāšņākais augs. Tas rotā mūsu vāzes, lieveņus un puķu dobes. 

Nosaukums “krizantēma” ir cēlies no grieķu valodas, kas burtiskā tulkojumā nozīme “zelta zieds”. Krizantēmas sen pazīstamas Japānā un Ķīnā, kur tās augušas savvaļā, bet Eiropā tās ienākušas aptuveni 17. gadsimtā. Krizantēmu ģintī ir ap 150 sugu.

Krizantēmas mūs visus priecē ar dažādu ziedu formu un krāsu. Ziedu formas ir ļoti dažādas – lodveida, noapaļotas, plakanas, spurainas, pildītas, tāpat ar krāsu no maigas nokrāsas līdz ļoti tumšai krāsai.

Kas Krizantēmām nepieciešams?

Mārtiņrozes ir īsās dienas augs, tātad tam ir nepieciešams lai gaisma būtu mazāk, kā tumsa. Tām ziedi sāk attīstīties tad, kad diena ar nakti ir vienādos garumos, bet sāk ziedēt, kad naktis ir garākas. Tāpat šajā laikā ir nepieciešams siltums. Ja ir silts rudens, tad noteikti, ka krizantēma izziedēs, bet ja rudens ir vēss, tad vēlās šķirnes var neizziedēt. Tādā gadījumā cerus var iepodot un nest uz siltumnīcu vai istabu. Istabā gan vajadzētu atrast visvēsāko vietu, piemēram uz palodzes, jo krizantēmām arī pārlieku liels siltums nepatiks.

Tāpat kā cilvēki, arī augiem ir nepieciešama barība. Krizantēmas būtu nepieciešams mēslot ar kompleksajiem minerālmēsliem. Pavasarī būs jāskatās lai ir slāpeklis. Tad, kad augs sāk sparīgi augt, tad jāseko lai minerālmēslos ir arī kālijs pievienots, savukārt ziedpumpuru stadijā jau būs nepieciešams arī fosfors, kas ziediem palīdzēs būt vēl spilgtākiem.

Ar laistīšanu ir jāuzmanās, jālaista tā, lai saknes nebūtu visu laiku ūdenī, bet nevajadzētu arī par maz laistīt. Tāpat jāseko līdzi stādījuma sabiezinājumam, lai tas nav pārāk biezs. Kā arī jānolasa nodzeltējušās un sausās lapas no dzinumu apakšas.

Lai Krizantēma veidotu bumbas formu, tad tā ir jāgalotņo.

Krizantēmu ieziemošana

Krizantēmas var ieziemot vairākos veidos un savām dārza vai lieveņa skaistulēm ir jāatrod piemērotākais.

Ja krizantēma ir augusi dārzā jau kopš pavasara, tad rudenī pēc noziedēšans vai pēc salnām tās ir jānogriež 10-15 cm augsumā. Tās jāapber ar kūdru vai zāģu skaidām un noturīgiem saliem sākoties, papildus jāpiesedz ar skujkoku zariem. Aptuveni aprīlī šo piesegumu palēnām var atsegt.

Ja Krizantēma ir podiņā un rudenī pirkta, tad to var iestādīt zemē, bet pārziemošanas iespēja ir maza, jo krizantēmai neveidojas jaunās saknītes un nevar nostiprināties zemē, bet pamēģināt jau var, ieziemošana tad ir kā iepriekš tika minēts. Ja tomēr esat nolēmuši par labu pārstādīšanai, tad jāstāda tikpat dziļi, kā ir augusi podiņā. Tā pat podiņu var nest siltumnīcā pārziemināt, tad arī tās būs jāapgriež un jāpiesedz. Vislabākais variants ir pārziemināt pagrabā, garāžā vai vietā, kur var nodrošināt plus 2 grādus, kā arī lai nav pārlieku mitrs vai sauss.

Skaistie kompozīciju elementi

Krizantēmas ir ļoti pateicīgas, lai veidotu dažādas ziedu kompozīcijas. Tāpat tās arī ilgi stāv vāzē un priecē mūs ar savu skaistumu.