Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

Rožu iela 2, Dobele,

Dobeles nov., LV 3701

liepaszs@inbox.lv

Birojs: +371 29507747

Stādu placis: 27738505

24608507

Mēneša augs

Novembris - Bumbieru mēnesis

Bumbieres…

Bumbieres ir rožu dzimtas koki. Tās ir nozīmīgi augļaugi visā pasaulē. Bumbieru ģints latīniski ir Pyrus, un ģintī ir aptuveni 26 sugas. Visas bumbieru sugas ir cēlušās Eirāzijā.

Bumbiere dabā ir liels koks, kas var sasniegt pat 24 m augstumu. Vainags ir stāvs, lapas gandrīz visām sugām ir spīdīgas.

Bumbieru tradicionālās šķirnes pārsvarā ir pašneauglības. Mūsdienu selekcijā pašneauglīgās bumbieru šķirnes brāķē un ievieš pārsvarā pašauglīgās.

Bumbieres ir lēnaudzīgi koki, tādēļ tās tiek audzētas un pavairotas uz auguma samazinošiem un ātru ražošanas sākumu veicinošiem potcelmiem.

Augļi pārsvarā ir gari vai plati bumbierveida, ieapaļi vai lodveida, parasti zaļi vai dzelteni un reizēm ar sārtu virskrāsu.

Apputeksnēšanās

Jaunākās šķirnes, kā piemēram ‘Conference’ ir pašauglīga, vai daļēji paāuglīgā – ‘Suvenīrs’, bet vecākas šķirnes pārsvarā ir pašneauglīgas.

Lai pašneauglīga bumbiere dotu augļus, tai ir nepieciešams apputeksnētājs, kas zied vienlaicīgi un ir labi attīstīti putekšņi. Tāpat pašauglīgās un daļēji pašauglīgās bumbieres ražo labāk un vairāk, ja blakus ir vēl kāda bumbiere, kas to var apputeksnēt.

Stādīšana

Bumbieru kailsakņu stādus vislabāk stādīt agrā pavasarī, kad augsne vēl ir mitra un stādiem nav sākuši plaukt pumpuri. Augsni vēlams sagatavot jau iepriekšējā gadā, to uzarot.

Savukārt konteinerstādus jeb stādus podiņos var stādīt visu veģētācijas periodu.

Stādot bumbieri rudenī ir vēlams stādu piesegt, lai ziemā neapsalst.

Kā veidot?

Bumbieres salīdzinot ar ābelēm aug spēcīgāk, kā arī pēc zaru griešanas vairāk ataug jauno dzinumu. Lai iegūtu augstvērtīgus augļus ir nepieciešama vairāk gaismas kā ābelēm.

Bumbieru jaunie stādi labos augšanas apstākļos veido spēcīgus jaunos dzinumus. Lai veicinātu zarošanos, jāsaīsina jaunie dzinumi. No zemes jāatstāj brīvs stumbrs līdz apmēram 1 m augstumam, lai vēlāk ir brīvi pieejama apdobes daļa. Augstāk sākam veidot koku, kur būs pirmie sānu zari.

Jau izaugušam kokam veidošana nedaudz atšķirās no jaunā stādiņa. Lai bumbierei samazinātu spēcīgu jauno dzinumu ataugšanu ir jāsamazina slāpekļa mēslojuma devas, jāizvairās no koku veidošanas pavasarī un liekos dzinumus izplēšam vai noliecam vasarā. Pavasarī tiek izgriezti tikai noēnotus vai vainaga sabiezinošus kā arī bojātos zarus.  Vainaga veidošanu veic jūlija otrajā pusē, kur noplēš jaunos dzinumus augļu tuvumā. Tas nodrošinās labāku gaismas pieejamību augļiem, zaru augšanu resnumā. Lai saīsinātu bumbieres augstumu ir jāzāģē galotne, ko vislabāk veikt jūnija beigās. Pēc galotnes saīsināšanas pie zāģēšanas vietas strauji ataugs dzinumi no snaudošajiem pumpuriem, tādēļ tos būtu nepieciešams izlauzt vasaras otrā pusē, lai neveidotos jauno dzinumu sabiezinājums.

Interesanti.

  • Latvijā savvaļā ir sastopama tikai viena suga un tā ir meža bumbiere (Pyrus pyraster)
  • Bumbieri satur dažādus vitamīnus, piemēram, B, C, K, kā arī kāliju, kalciju, dzelzi un citus vitamīnus
  • Senatnē no kaltētiem savvaļas bumbieriem tika gatavoti milti maizes cepšanai
  • Vai zināji, ka katru gadu pasaulē tiek saražoti vidēji 17 milj. tonnu gadā, no kuriem tikai aptuveni 2 milj. tonnu ir iegūts Eiropā?
  • Lielākā meža bumbiere aug Kandavā, tās stumbra apkārtmērs ir 2.95 m, bet augstumā 12.5 m
  • Atsevišķu bumbieru šķirņu koksni izmanto dārgu mūzikas instrumentu izgatavošanai

Populārākās šķirnes

‘Concorde’

‘Pepi’

‘Suvenīrs’

‘Vasarīne Sviestīne’

‘Hortensija’

‘Duhmjanaja’

Vārda dienu kalendārs

Šeit katru mēnesi ievietosim kalendāru ar šķirnēm, kuras svinēs vādra dienas, nelielu aprakstu par tām, bet pilnajam aprakstam varēsi sekot līdzi gan facebook lapā, gan instagram lapā!

Priecīgus svētkus Jums un mums!