Mēneša augs

augusts - vīnogu mēnesis

Vīnogas ir vissenākie zināmie ziedaugi uz Zemes. Savvaļā vīnkoks aug upju ielejās, mitros, kokiem apaugušos krastos.
Vīnogas ir daudzgadīga kultūra, kura mūža ilgums var sasniegt 60 un vairāk gadu.
Vīnoga ražo uz jaunajiem (viengadīgajiem) dzinumiem, tāpēc vēlams vīnkoku apgriezt regulāri. Vīnogu ziedi parasti ir pašapputes, bet mēdz būt arī šķirnes, kurām ziedi ir tikai sievišķie. Tādā gadījumā blakus jāstāda šķirne ar divdzimumu ziediem.
Vīnkoka saknēm ir spēcīgas uzsūkšanas spējas, it īpaši pavasara sulu laikā – šajā laikā no neapdzijušām zaru griezuma vietām vīnogulājs sulo, tādēļ iesakām galveno vīnogu formēšanu veikt rudenī pēc ražas novākšanas līdz sala iestāšanās laikam, lai vīnoga paspēj sadziedēt griezumu brūces un paspēj sagatavoties nākamajai ražas sezonai.

 

Stādaudzētavā piedāvājam iegādāties dažādas šķirnes, piedāvājumā ir ap 30 dažādām škirnēm. Šķirnes atšķiras ar dažādām garšas niansēm, ogu krāsām (baltās un dzeltenīgās, sarkanās, zaļās un zilās).

Vīnogu stādīšana

Vīnogas jāstāda vietā, kas ir aizsargāta no valdošiem vējiem. Nav vēlams stādīt zemā vietā, kur pavasarī vīnogu plaukstošos pumpurus var bojāt salnas. Gruntsūdens vēlams ne augstāk kā 1 – 1,5 m. Vīnogas labāk stādīt pavasarī pēc salnām, konteinerstādus var stādīt visu vasaru.
Ziemā jaunos stādus pirmos pāris gadus vēlams piesegt. Labs sedzējmateriāls ir egļu zari, tos vēl var apmest ar sniegu.

Augsne

Vīnogas mīl auglīgu, bagātu augsni. To var bagātināt ar organiskām vielām (satrūdējuši kūtsmēsli) un mikroelementiem. Smagu mālu un smilts augsni var uzlabot ar kūdru.