Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

Augļu koku stumbru balsināšana/kaļķošana

Kas ir balsināšana/kaļķošana?

Augļu koku balsināšana vai kaļķošana ir stumbru aizsardzība pret saules apdegumiem un plaisāšanu, tātad, lai aizsargātu kokus no temperatūras svārstībām mizā ziemas laikā un agrā pavasarī, atstarojot sauli. Papildus balsināšanas šķidruma sastāvā ir pievienotais vara sulfāts, kas arī profilaktiski pasargā no sēnīšu slimību izplatības, kā arī sūnu un ķērpju veidošanās uz mizas.

Kādēļ veikt balsināšanu/kaļķošanu?

Galvenais iemesls kaļķošanai ir aizsardzība pret saules apdegumiem un mizas plaisāšanu. Agrā pavasarī saules siltuma ietekmē koku stumbri uzsilst un piebriest, nakts laikā, strauji pazeminoties temperatūrai, stumbri strauji atdziest. Koka miza atdziest ātrāk, līdz ar to arī saraujās ātrāk, kas var bojāt koku mizu. Mizas plīsuma vietas ir labvēlīga vide dažādu slimību ierosinātājiem un kaitēkļiem.

Šos bojājumus paši varam pamanīt tikai vasaras otrā pusē, kad tos novērst ir neiespējami. Visbiežāk plaisas var novērot dienvidu vai dienvidrietumu pusē, kas visvairāk ir pakļautas saules ietekmei.Visvairāk var ciest ķirši, plūmes un jaunās ābeles, bet ieteicams kaļķot visus augļu koku stumbrus, sevišķi jaunos stādus, aptuveni līdz 5 gadu veci, kam miza ir plānāka.

Kā papildus ieguvums ir, ka uz stumbriem neveidosies sūnas un ķērpji.

Kad veikt balsināšanu/kaļķošanu?

Balsināšanu/kaļķošanu ir jāveic vēlu rudenī vai agri ziemā, novembrī – decembrī. Gaisa temperetūrai jābūt ap 0 grādiem, vislabāk, ja tā ir saulaina pēcpusdiena.

Februārī būtu vēlams pārbaudīt kokus un apskatīt vai balsināšanu/kaļķošanu ir jāatjauno pirms pavasara. Vēlākais laiks ir februāra vidus.

Kā balsināt/kaļķot?

Lai veiktu kaļķošanu:

  1. Koka stumbriem jābūt sausiem. Notīrīt stumbrus ar suku no sūnām, ķērpjiem un atlipušiem mizas gabaliņiem. To dara saudzīgi, lai nebojātu koku mizu.
  2. Ja pēc attīrīšanas ievērotas brūces, tās jāapstrādā ar brūču ziedi.
  3. Ar platu otu kaļķošanas materiālu klāj uz koka stumbriem un, ja nepieciešams, uz zariem. Nepieciešams noseg visu stumbru no zemes līdz 1.5 m augstumam. Kaļķošanas materiālu droši var klāt arī vairākās kārtās, ļaujot iepriekšējai kārtai nožūt.

 

Lai veiktu balsināšanu:

  1. Nepieciešams smidzinātājs, kurā ieliet kaļķojamo materiālu.
  2. Tāpat kā kaļķošanai – koka sumbrus jānotīra.
  3. Lai balsinātu, ķaļķojamajam materiālam ir jābūt pietiekami šķidram, lai neaizprostotu smidzinātājā sprauslas. Var veikt tikai bezvēja laikā.

Ar ko balsināt/kaļķot?

Augļu koku balsināšanu/kaļķošanu var veikt gan ar dārzkopības veikalā nopērkamo gatavo maisījumu, kura sastāvā būs vara vitriols, gan maisījumu var pagatavot pats. Ir vairāki veidi, kā pagatavot kaļļkošanas materiālu:

  • 10 L darba šķīduma sagatavošanai būs nepieciešams: 2- 3 kg kaļķa, 300 g vara vitriols, kā saistvielu var pievienot zaļās ziepes vai PVA līmi.
  • 10 l darba šķidruma pagatavošanai būs nepieciešams: 1–2 kg nedzēstu kaļķu, 200–300 g vara vitriola, kā saistvielu pievieno piena sūkalas.
  • Bioloģiski aktīvam kaļķošanas materiāla sagatavošana – 1 daļa kaļķu, 1 daļa mālu, 1 daļa svaigu govs mēslu. Šajā receptē nav vara vitriola, bet tas ir bioloģisks, kā arī labi pieķeras un ilgi turas.

Kā vēl var pasargāt?

Jaunos kociņus var pasargāt arī ar to ietīšanu. Tam būs nepieciešams elpoojošs, jeb gaisa caurlaidīgs materiāls – agrotekstils, avīzes, kartons, egļu zari. Egļu zari būs arī kā laba aizsardzība pret meža dzīvnieku radītajiem bojājumiem. Jāatceras, ka koki no šāda veida iepakošanas ir jāatbrīvo atkarībā no ārējās gaisa temperatūras, lai tie neizsustu.

Var arī miksēt, piemēram gan nokaļķot, gan notīt ar egļu zariem plānākā kārtā, kas gan pasargātu no mizas plaisāšanas, gan no meža dzīvnieku bojājumiem.