Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

Bumbieru-kadiķu rūsa

Bumbieru-kadiķu rūsa (ier. Gymnosporangium fuscum)  ir sastopama arvien biežāk. 
Pret šo slimību visieņēmīgākie ir kazaku, Ķīnas un Virdžīnijas kadiķi, mazāk ieņēmīgi ir parastie, klājeniskie un zvīņainie kadiķi.
Bumbieru – kadiķu rūsa ir postīga, tā bojā bumbieru lapas, dzinumus un augļus. Slimās bumbieres sāk nīkuļot, bet bojātajiem kadiķiem zari pamazām nokalst. 
Rūsa ziemo kadiķu dzinumos. Pavasarī parādās pirmās pazīmes uz kadiķu zariem – mitros, vēsos periodos attīstās gļotaini oranži, vēlāk brūni izaugumi (izaugumos attīstās sporas). Lietainā laikā sporas dīgst un veido nākamo attīstības pakāpi (veidojas bazīdijsporas). Tieši bazīdijsporas inficē bumbieres. Bazīdijsporas izlido un inficē bumbieres apmēram no aprīļa līdz jūnijam. 
Šo slimību uz bumbieru lapām var pamanīt apmēram pēc divām nedēļām pēc inficēšanās, pirmā pazīme ir mazs oranžs plankumiņš lapas virspusē, kas ar laiku paplašinās.
Vasaras otrā pusē lapas apakšpusē jau ir izveidojušies salīdzinoši lieli radziņveida izaugumi, kuros attīstās jau ecīdijsporas. Kad šīs sporas ir nobriedušas, tad tās izlido un inficē kadiķus. Sēnes attīstības cikls sākas no jauna.
Ir novērojumi, ka infekcijas avoti ir arī bumbieres, ne tikai kadiķi, jo sēne ir spējusi pārziemot arī bumbieru dzinumos. ! Bumbiere no bumbieres nevar inficēties, inficēt veselu bumbieri var tikai tās sporas, kas pārziemojušas un attīstījušās uz kadiķa!

Ko darīt lai izvairītos no šīs slimības?

  • Stādīt pēc iespējas tālāk vienu no otra (saimniekaugus) – bumbieri un kadiķi
  • Bumbieri labi kopt, retināt vainagu.
  • Jāizvēlas šķirnes, kas ir izturīgākas pret rūsu.
  • Mēslot sabalansēti – ne pārāk daudz, ne pārāk maz.
  • Vasarā nolasīt un iznīcināt inficētās bumbieru lapas un augļus. Rudenī novāc pārējās bumbieru lapas.
  • Ja tuvumā aug kadiķis, pavasarī pārbaudīt to zarus, ja ir inficēti, tad tos izgriest un iznīcināt. 
Kā galējo pasākumu, ja profilaktiskie pasākumi ir neefektīvi, vai ja bojājumi jau ir pārāk lieli, tad iesakām arī smidzināšanu. Tas ir jādara ļoti apdomīgi, izlasot visu norādīto informāciju uz auga aizsardzības līdzekļa esošās etiķetes vai lietošanas pamācības. Sargā vidi sev apkārt, sevi un savu ģimeni!

Teksts izveidots izmantojot :

  1. AgroTops 2019. gada jūnija izdevumu
  2. Informāciju VAAD mājaslapā.
Attēli no interneta dzīlēm.