Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

Izvēlamies labas bumbieres

No raksta "Ko jaunu stādīt augļudārzā"

“Tagad vācami augļi vēlajām rudens bumbierēm. Šīs šķirnes ir vispiemērotākās, lai pie gardiem augļiem tiktu arī tie, kuriem vasarā nav speciālas augļu glabātavas,” skaidro stādaudzētavas Liepas agronoms Dainis Apse.

Vēlo šķirņu bumbierēm vēl tagad augļi nav gatavi. Tos vāc un liek kastēs, novieto glabātavā, un aptuveni pēc mēneša tie būs ēdami. Rudenī norautie augļi labi glabāsies arī pielāgotās telpās, ja nav speciālas augļu glabātavas vai laba pagraba. Agrās bumbieru šķirnes, kas ienākas vasarā, mazdārziņos agronoms neiesaka stādīt. Amatieriem ir grūti noteikt īsto augļu novākšanas brīdi, jo kokos ienākušies bumbieri nav garšīgi. Turklāt tad, ja pat laikus novāc, siltajā laikā tie sažūst un strauji pārgatavojas.

Kā ļoti labas rudens bumbieres ieteicamas šķirnes ‘Latgale‘, ‘Balva‘, ‘Sēlija‘. Izcili skaisti un gardi augļi ir šķirnei ‘Hortenzija‘. Ar lieliem augļiem lepojas arī ‘Eckehard‘. Tā ir jau mums dārzos un labi ražo katru gadu.

Edite.png
Ābele 'Edīte'
Eckehard.png
Bumbiere 'Eckehard'

Ābeļdārza papildināšanai derētu kāda no vietējās selekcijas šķirnēm, kam ir gardi augļi, turklāt tās ir izturīgas pret kraupi un nav jāmiglo, piemēram, Dace‘,Gita‘, Edīte(ilgāk glabājas).

Katra dārza rota būs vēlīnā rudens škirne ‘Bohēmija‘, kurai ir sarkani, lieli un gardi āboli. Ražo izlīdzināti, katru gadu. Piemērotos apstākļos saglabājas līdz pavasarim. Ieteicams stādīt labākās dārza vietās.

Derētu piedomāt arī par skaistumu un iestādīt kādu dekoratīvo ābeli. Piemēram, šoruden iestādītā dekoratīvā Upīša ogābele (ap 2.5 m augsta) pavasarī priecēs ar rozā ziediem, sārtām, šķeltām lapiņām. Vēlāk to rotās sīki auglīši kā odziņas, un sārtās lapas rudenī iekrāsosies vēl izteiksmīgāk.

Autors: Inita Šteinberga

Foto: ZS “Liepas”