Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

“Liepas” piedāvā augļukoku stādus visām vēlmēm

Nākamgad zemnieku saimniecība “Liepas” atzīmēs savu 20. gadadienu kopš iesaistīšanās augļkopības nozarē. “Mūsu specializācija ir tieši augļu koku stādi, kas ietver ļoti plašu spektru, tajā skaitā arī ogulāju krūmus. Papildus saimniecībā tiek audzēti arī rožu stādi, taču būtībā dekoratīvos augus mēs audzējam ļoti nedaudz,” stāsta saimniecības vadītāja ZAIGA APSE.

Kā smejot stāsta pati saimniece, patika pret šo darbības nozari ir burtiski pārmantota. “Jau kopš bērna kājas skrēju mammai līdzi palīgos, redzēju, ko un kā viņa dara. Manās acīs mamma joprojām ir viens no labākajiem Latvijas augļkopības stādaudzētavas speciālistiem. Viņa mani visā apmācīja, un tā tas pa ģimenes līniju arī aizgāja,” stāsta Z. Apse, atklājot, ka šobrīd saimniecības darba procesā iesaistīta visa viņas ģimene.

Saimniecība specializējusies tikai augļukoku stādu audzēšanā un līdz ar to var pamatoti lepoties ar bagātu pieredzi un zināšanu pūru, jo, kā saka Z. Apse: “Strādājot šajā jomā, jāmācās visu mūžu, nepietiek ar to, ka esi beidzis kādu skolu. Šķirnes visu laiku mainās, kaut kas nemitīgi nāk klāt.”

Šobrīd saimniecība piedāvā ļoti plašu šķirņu sortimentu. Ābeļu kolekcijā vien ir pāri pār 80 šķirnēm, ko papildina ap 30 plūmju šķirnes un aptuveni 20 saldo ķiršu šķirnes. Visa informācija par piedāvājuma klāsta daudzveidību vienmēr pieejama arī uzņēmuma mājaslapā.

Stādi, kas piemēroti Latvijas klimatam

“Stādus, kas tiek piedāvāti pircējiem, audzējam paši. Sākot no sīkas sēkliņas, spraudenīša vai stādiņa. Paši arī potējam šķirnes,” stāsta Z. Apse, norādot, ka viss materiāls tiek īpaši piemeklēts Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, ņemot vērā arī to, ka s katrā reģionā vairāk piemērots. Saimniecībā izaudzēto stādu tirdzniecība notiek visā Latvijas teritorijā.

Savs stends saimniecībai bija arī lielajā Ķīpsalas izstādē “Dārzs. Flora 2012”, kas notika no 19. līdz 22. aprīlim. “Mūsu saimniecība regulāri piedalās pasākumos, ko rīko stādu audzētāju biedrība, arī paši esam šīs biedrības biedri, līdz ar to iesaistāmies dažādu ar nozari saistītu pasākumu rīkošanā, kā, piemēram, pavasara “Stādu parādē”, kas maija sākumā notiks Siguldā,” informē Z. Apse, piebilstot, ka vēlāk stādi būs apskatāmi un iegādājami arī Jelgavā “Stādu dienās”, bet rudens pusē “Stādu parāde” notiks Bulduros.

“Mums sezona praktiski nekad nebeidzas, ja nu vienīgi ziemā ir kāds mēnesis, kad praktisko stādaudzētavas darbu ir mazāk,” stāsta Z. Apse. Tirgošanas sezona, kad stādiņi ir pieejami pircējam, sākas līdz ar siltā laika iestāšanos, līdzko atkūst zeme. Parasti tas ir marta beigās un aprīļa sākumā.

Tiek izmantotas jaunākās stādaudzēšanas metodes

Kokaudzētava “Liepas”, iespējams, ir viena no pirmajām Latvijā, kas vairumā audzē augļu kokus speciālos konteineros jeb podiņos, kas Latvijā vēl ir samērā jauna lieta. Tas nozīmē, ka stādiņus, kas aug podiņos, pircējs var iegādāties visu vasaru. Arī tad, kad stādiņam ir izplaukušas lapas. Turpretī kociņš, kas izrakts tieši no lauka, jāstāda laikā, kad tam vēl lapu nav, un tas parasti ir aprīlī, pašā maija sākumā vai rudenī (septembra beigās, oktobrī). “Pašu ideju aizguvām no citu valstu stādaudzētāju pieredzes, taču šīs audzēšanas tehnikas specifiku apguvām, balstoties uz savu pieredzi,” stāsta Z. Apse, norādot, ka stādiņu podošanu veic speciāla podošanas mašīna un šādi var apstrādāt jebkuru stādiņu. Iegādājoties šādu sapodotu stādiņu, cilvēkam atliek vien noņemt plēves maisu, kas ieskauj saknes, un, neizjaucot sakņu kamolu, stādīt augu iecerētajā vietā. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka stādus iespējams stādīt visu vasaru.

Klienta vēlmes nosaka šķirni

Uz jautājumu, kuras šobrīd ir pircēju vispieprasītākās augļu koku šķirnes, Z. Apse norāda, ka šķirnes izvēle lielā mērā ir atkarīga no katra konkrētā klienta vēlmēm. “Pirms iegādāties stādu, es ieteiktu pircējam izdomāt, ko īsti viņš vēlas: ķirsi, ābeli vai bumbieri? Tad svarīgi saprast, kādas garšas nianses cilvēks vēlas izbaudīt, kādas krāsas augļu vēlas. Svarīgi arī, kad gribas ēst augļus – vasarā vai rudenī? Varbūt cilvēks vēlas augļus, kas labi uzglabājas pagrabā un ko var ēst arī ziemā. Ja pircējs to visu jau iepriekš ir apsvēris, mums atliek tikai piemeklēt vispiemērotāko šķirni,” skaidro Z. Apse, norādot, ka viņu sortiments ir viens no lielākajiem Latvijas augļkopības piedāvātajiem.

Piedāvājums eksotikas cienītājiem

Stādaudzētavas piedāvājumā sev kaut ko tīkamu atradīs arī eksotisku lietu cienītāji. “Mūsu piedāvājumā ir Latvijas klimatam piemērota persiku šķirne, kas ir pašauglīga, tātad var stādīt tikai vienu kociņu. Protams, kā jau eksotiskai lietai, šie stādi ir daudz kaprīzāki un prasa vairāk saulītes, taču noteikti priecēs ar skaistiem ziediem un saldiem aromātiskiem augļiem. Piedāvājumā ir arī Latvijas aprikozes, vairākas kolonveida ābelīšu šķirnes un pat Latvijas klimatam piemērota kolonveida plūmju šķirne, kā arī dažādi rožu stādi – augstāki, zemāki, vīteņi un krūmiņi. Pieejamas ir arī dekoratīvās ābeles, kuras varbūt ražos mazāk, taču būs lielisks dārza dekors,” informē Z. Apse.

Padomi stādītājiem

Lai stādiņš pēc tā iegādāšanas veiksmīgi iedzīvotos jaunajā vidē, pats svarīgākais noteikums ir neikaltēt auga saknes. “Stādiņu ar kailām saknēm zemē jāstāda uzreiz, taču, ja tas nav iespējams, tad stāda saknes jāpierok ar zemi vai jāietin mitrās lupatās vai avīzēs. Arī podiņā nopirktam augam svarīgi uzturēt mitruma režīmu, ja iznāk to glabāt ilgāk,” iesaka Z. Apse.

Stādot svarīgi atcerēties, ka nedrīkst izmantot svaigus kūtsmēslus, jo tādējādi var apdegt auga saknītes, kā arī stādīšanai nevajadzētu izvēlēties ļoti slapjas vietas, kur augam praktiski jāstāv ūdenī. “Ja dārza zeme ir diezgan smilšaina un barības vielām nabadzīga, tad noteikti var likt trūdu, kompostu un satrūdējušus kūtsmēslus. Var pabērt arī kompleksos mēslojumus,” stāsta Z. Apse. Pavasarī, ja ilgstoši nelīst lietus, ļoti svarīgi atcerēties par augu laistīšanu. Stādam sākumā noteikti nepietiks tikai ar vienu laistīšanas reizi, svarīgi būtu to palaistīt regulāri.

Vasarā ap kociņu būtu vēlams uztaisīt apdobes jeb izveidot no nezālēm brīvo zonu, kuru regulāri uzrušina, izcilā zemi, lai augam labāk piekļūst gan mitrums, gan barības vielas. 

Augļu koku apgriešana un stādīšanas nianses

Augļu koku apgriešana ir ļoti svarīgs process, un no tā nevajadzētu baidīties. Kā skaidro kokaudzētavas vadītāja Z. Apse, galotnes negriež vienīgi kolonābelītēm, jo tad to galotnē veidojas pušķis, bet visi pārējie augļu koki noteikti ir jāapgriež. “Ja klients vēlas, mēs stādiņu apgriežam tepat uz vietas, bet, ja tas kādu iemeslu dēļ nav izdarīts, tad šo apgriešanu noteikti veic, kamēr stādam nav izplaukušas lapas. Stādu apgriež, lai veidotos skaisti sānu zari un vainags. To dara pirmos gadus, bet, kad koks jau paaudzies lielāks un vecāks, tad var veikt tā saucamo atjaunoto griešanu, kuras laikā izņem ārā liekos zarus vai noīsina galotnītes,” skaidro Z. Apse, uzsverot, ka stādot svarīgi iev”erot arī stādīšanas dziļumu. “Visiem kociņiem ir potes vieta, kur uz saknes tiek uzpotēta šķirne, līdz ar to dažas nianses to stādīšanā. Rozes stādiem potes vietu liek zem zemes, bet pārējām kultūrām (plūmēm, bumbierēm, ķiršiem) potes vietu liek līdz ar zemi, bet, ja augsne ir viegla, tad potes vietu drīkst likt arī zemē. Pamazināta auguma ābelītēm potes vietu liek virs zemes. Savukārt ogulājus stāda dziļāk, nekā tie auguši stādaudzētavā, tad krūms veidojas kuplāks un skaistāks,” skaidro Z. Apse.

Augu aizsardzība

Miglojot stādus, galvenais ir zināt, pret ko miglo, uzsver Z. Apse. Parasti ir trīs veidu miglojumi: pret nezālēm (ar to mazdārziņos jābūt ļoti uzmanīgam, labāk iztikt ar kapli), pret slimībām un pret kukaiņiem. Vispirms ir jānoskaidro problēma un tad dārzkopības veikalā jāpiemeklē atbilstošs līdzeklis.

Saimniecības vadītāja Zaiga Apse vienmēr konsultē pircējus

Saimniecības vadītāja Zaiga Apse vienmēr konsultē pircējus.

Savukārt rudenī, lai pasargātu jaunos stādus no zaķiem un stirnām, Z. Apse iesaka šādus variantus: “Rudenī, kad šakas pirmie pastāvīgie sali, var izmantot vairākas avīžu kārtas vai tapešu pārpalikumus. Prakse rāda, ka tapetes zaķi ēst nemēdz. Var izmantot arī agroplēvi, bet ar nosacījumu, ka materiāls ir gaisu caurlaidīgs, lai augs neizsustu. Turklāt vēlams, lai materiāls būtu gaišas krāsas, jo februāra beigās, martā, kad vēl ir sniegs un saule silda stiprāk, svarīgi, lai koka stumbrs par daudz nesakarstu un līdz ar to neveidotos saules iedegas. Var izmantot arī skujas, kas kalpo kā sedzamais materiāls un nepatīk grauzējiem,” pieredzē dalās Z. Apse.

Raksta autors: Aleksandra Ugrika.

Foto autors: Iveta Skolniece