Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

Rozes

Rozes jau lēnu garu sāk parādīt savu kŗāšņumu. Kādai ir tikai skaista zaļā rota, kāda jau palēnām ver vaļā ziedpumpuru.

Nedaudz par rozēm. Rozes ir daudzgadīgi krūmi vai puskrūmi un tās pieder pie Rosaceae dzimtas Rosa ģints. Ģintī ir ap 400 sugām un savvaļā tās aug Ziemeļamerikā, Āzijā un Eiropā. Latvijā ir sastopamas 16 savvaļas rožu sugas. 

Rozes iedalās savvaļas rozēs un dārza rozēs. Dārza rozes iedala vairākās grupās – tējhibrīdrozēs, floribundrozēs, poliantrozēs, krūmrozēs, angļu rozēs, klājeniskajās rozēs, miniatūrrozēs, stīgotājrozēs un parka rozēs.

Un vairāk par dārza rožu grupām.

Tējhibrīdrozes

Tējhibrīdrozes izceļas ar ziedu, tā formu, apmēru, pidījumu un dažādo toņu krāsu. Pārsvarā tiek audzētas, lai iegūtu grieztos ziedus. Krūmi augstumā ap 0.9 m. Ziedi variē no 5-15 cm diametrā. Šķirnēm pārsvarā uz kāta ir viens ziedpumpurs. Rozes jāstāda mazās grupās ar 30 – 50 cm attālumu. Rozēm nepieciešami piemēroti augšanas apstākļi un tās rūpīgi jākopj, ja audzē uz lauka, tad pa ziemu jāpiesedz. No šīs grupas populārākās šķirnes ir ‘Akito’, ‘Acapella’, ‘Cristopher Colombus’, ‘Kordes Jubilee‘, ‘Nirvana‘.

Kordes_jubilee.png

‘Kordes Jubilee’

Leonardo_da_Vinci_roze

‘Leonardo da Vinci’

Floribundrozes

Floribundrozes ir vispiemērotākās apstādījumiem un dārziem. Šīs grupas rozēm ir kompakts, spēcīgs augums, lielas ziedkopas un zied visu sezonu, ja izgriež noziedējušos ziedus. Ziedi atrodas ziedkopās, kurās ir 3 – 10 ziedi, tie var būt vienkārši (ar 5 ziedlapiņām) līdz pildīti (līdz 100 ziedlapiņām). Krūmi 60 – 90 cm augsti un ātraudzīgi. Krūms ir stāvs un biezi sazarots. Populārākās šķirnes ir ‘Gebruder Grimm’, ‘Golden Border’, ‘Leonardo da vinci’, ‘Rhapsody in Blue‘.

Poliantrozes

Poliantrozēm ir stāvs, 30 – 70 cm augsts un biezi zarots krūms un ar spēcīgu lapojumu. Uz katra dzinuma var attīstīties 15 100 ziedu, kas ir sakārtoti skarainā ziedkopā. Rozes zied nepārtraukti, jo dzinumi attīstās vairākās pakāpēs. Populārākās šķirnes ir ‘Mary’, ‘Ondella’, ‘Red Triumph‘.

Mary_roze

‘Mary’

Mocart.png

‘Mocart’

Krūmrozes

Krūmrozēm ir bagātīgi sazaroti, spēcīgi augoši krūmi, kuru augstums var sasniegt 1.5 – 2 m. Ziedu diametrs ir 8 – 12 cm un izvietoti 3 – 9 vairogveida ziedkopā un tie var būt viekārši vai pildīti. Rozes zied no jūnija līdz rudens salnām. Tās tiek audzētas grupās vai veidoti atsevišķi stādījumi, no krūmrozēm var veidot arī dzīvžogu. Populārākās šķirnes – ‘Charlotte‘, ‘Empereur du Maroc‘, ‘Mocart‘, ‘Ramira‘, ‘ Ulmer Munster‘, ‘Lightkonigin Lucia‘.

Angļu rozes

Angļu rozes pieder pie krūmrožu apakšgupas. Pārsvarā šajā grupā pieskaita selekcionāra Deivida Ostina rožu šķirnes. Angļu rozēm ir raksturīgi lieli, pildīti ziedi un tie ir ļoti smaržīgi. Rožu aromātā var sajust ne tikai senās rozes smaržu, bet arī saldus augļus, zemenes un medu. Rožu krūmi var izaugt 1.2 – 1.5 m augsti. Ziedi veidojas uz iepriekšējā un kārtējā gada dzinumiem un sāk ziedēt jūnija beigās vai jūlija sākumā. Rozes var stādīt lielās grupās. Dažām angļu rožu šķirnēm ir ļoti lieli ziedi, kurus dzinumi nevar noturēt, tādējādi tie izliecas, kas var būt šo rožu trūkums. Populārākās šķirnes ir ‘Charles Austin’, ‘William Shakespeare’.

Charles_Austin_roze

‘Charles Austin’

Super_Excelsa_roze

‘Super Excelsa’

Klājeniskās rozes

Klājeniskās rozes sauc arī par augsni sedzošajām vai mazajām krūmrozēm. Plašs un klajenisks krūms ar paciliem vai nolīgstošiem dzinumiem. Krūms ir 40 – 50 cm augsts, bet atsevišķas šķirnes var sasniegt 70 cm augstumu. Ziedu diametrs ir 2.5 – 5 cm. Ziedi pārsvarā ir rozā un sarkanā krāsā, bet ir šķirnes arī ar baltiem un dzelteniem ziediem, un tie var būt pildīti, puspildīti vai klaji. Zied no jūnija līdz salnām, ļoti bagātīgi. Populāras šķirnes ir ‘Ondella’, ‘Super Excelsa’.

Miniatūrrozes

Miniatūrrozēm ir zems krūms, kurš sasniedz 15 – 30 cm augstumu. Tas arī ir biezi zarots, kompakts un ieapaļš. Dzinumi ir tievi, bet noturīgi ar sīkiem, spilgtiem ziediem, kuri var būt pildīti vai puspildīti. Ir šķirnes ar smaržīgiem ziediem. Zied no jūnija līdz salnām, bagātīgi. Var audzēt podos, bet tad tie jāieziemo vai roze jāpārstāda zemē. Populārākās šķirnes – ‘Mini Bolt‘, ‘Denise Cassegrain‘, ‘Amulets‘.

Amulets.png

‘Amulets’

Alkimikis_roze

‘Alchymist’

Stīgotājrozes

Stīgotājrozes jeb vīteņrozes krūms ir 1.5 – 4 m augsts. Dzinumi, atkarībā no šķirnes, var būt tievi, lokani, ložņājoši, resni, taisni, spēcīgi. Vīteņrozes iedala divās grupās – vienreiz sezonā ziedošajās un atkārtoti ziedošajās. Vienreiz ziedošās zied bagātīgi 1,5 – 3 nedēļu garumā sākot ar jūliju. Ziedi veidojas uz digadīgajiem dzinumiem, tādēļ jāpārziemina visā rožu dzinumu garumā. Atkārtoti ziedošajām vīteņrozēm ziedpumpuri veidojas uz iepriekšējā gada dzinuma, visā tā garumā. Zied no jūnija līdz oktobrim, bagātīgi. Ziedi ir pārsvarā sarkanā krāsā, bet ir šķirnes arī ar rozā, dzeltenu un baltu ziedu krāsu. Populārākās šķirnes – ‘Flammentaz’, ‘Alchymist’, ‘Sympathie’.

Parka rozes

Parka rožu krūmu augstums ir no 0.5 līdz 1.5 – 2 m. Krūmi ir lieli, bagātīgi zaroti un kupli.Tās zied no jūnija līdz rudens salam. Ziedi ir dekoratīvi un dažām šķirnēm tie ir ar patīkamu aromātu. Daļai parka rožū šķirnēm veidojas augļi pēc ziedu noziedēšanas, augļi ir vitamīniem bagāti un pievieno akcentu dārzam rudenī.

Rožu selekcionāre Dzidra Rieksta ir izveidojusi 21 šķirni, kas Latvijas apstākļiem ir piemērota lielās ziemcietības dēļ.

Populārākās šķirnes – ‘Lidija Freimane‘, ‘Pink Robusta‘, ‘Zaiga‘, ‘Līga‘.

PinkRobusta.png

‘Pink Robusta’

Lai skaista rožu dobe, rozes un viss mums apkārt!