Rožu iela 2, Dobele, Dobeles nov., LV-3701, liepaszs@inbox.lv, Birojs: +371 29507747 Stādu placis: 27738505, 24608507    

 

Pasūtījumiem:

27738505

24608507

stadiliepas@inbox.lv

Birojs

liepaszs@inbox.lv

+371 29507747

Vīnogas un to stādi

Vīnogas – ne tikai dekoratīvas, bet arī garšīgas! Te arī neliels ieskats par vīnogām, to stādīšanu, kopšanu un audzēšanu.

Vīnogas ir daudzgadīga kultūra un vissenākie zināmie ziedaugi uz Zemes!
Vīnoga ražo uz jaunajiem (viengadīgajiem) dzinumiem, tāpēc vēlams vīnkoku apgriezt regulāri, rudenī!
Vīnogas ar izcilu ziemcietību var audzēt apzaļumošanai. Tās būs gan dekoratīvas, gan praktiskas. Vīnogu audzēšanas iesācējiem vajadzētu izvēlēties šķirnes, kuras radītas Baltijā un ir vispiemērotākās mūsu klimatiskajiem apstākļiem.
Gaile_Vinoga

Augsne

Vīnogas mīl auglīgu, bagātu augsni. To var bagātināt ar organiskām vielām (satrūdējuši kūtsmēsli) un mikroelementiem. Smagu mālu un smilts augsni var uzlabot ar kūdru.
 

Stādīšana

Vīnogas jāstāda vietā, kas ir aizsargāta no valdošajiem vējiem. Nav vēlams stādīt zemā vietā, kur pavasarī vīnogu plaukstošos pumpurus var bojāt salnas. Gruntsūdens līmenis vēlams ne augstāks kā 1-1.5 m. Kailsakņu vīnogas labāk stādīt pavasarī pēc salnām, savukārt konteinerstādus var stādīt no pavasara līdz rudenim. Ziemā jaunos stādus pirmos pāris gadus vēlams piesegt. Labs sedzējmateriāls ir egļu zari, tos vēl var apmest ar sniegu.

Mēslošana

Vīnkokam mēslošanu uzsāk nākamajā gadā pēc iestādīšanas. Ja ir pieejams, labāk izmantot organisko mēslojumu. Ja izmanto slāpekļa mēslojumu, tad to augsnē iestrādā pavasarī. Galvenais vīnogu ēdienkartē ir kālijs. Augustā un septembrī vīnogu mēslo ar rudens mēslojumu (augļu kokiem un ogulājiem), tas veicina vīnkoka nobriešanu un uzlabo ziemcietību.

Kopšana

Galvenos vīnkoku veidošanas darbus veic rudenī. Noīsina viengadīgos dzinumus, atstājot 3-5 pumpurus. Kā arī izgriež liekos – vecos un noražojušos zarus. Pavasarī vīnkoku neapgriež, tad tas sulo! Jāņem vērā, ka no ikgadējā pieauguma sanāk nogriezt pusi, bet no tā nevajag baidīties. Apgriešana ietekmē palikušo pumpuru augšanu, tie attīstās daudz spēcīgāk!
Jodupe_Vinoga

Populārākās šķirnes

'Supaga'

Ogas vidēji lielas, aromātiskas, saldas. Nogatavojas septembra vidū.

'Jadviga'

Ogas vidējas, sarkani violetas, mīkstums gaļīgs. Nogatavojas septembra vidū.

'Jodupe'

Ogas vidēji lielas, nogatavojas septembra sākumā.

'Sukribe'

Ogas baltas, saldas, garšīgas, nogatavojas septembra vidū.

'Zilga'

Ļoti ražīga. Iemākas augusta beigās, septembra sākumā.

Ar pieejamajām vīnogu šķirnēm varat iepazīties mūsu mājaslapā – https://liepas.lv/product-category/vinogu-stadi un izvēlēties sev piemērotāko vīnogu šķirni!